Navigate / search

İnovasyon Sizi Değil, Siz İnovasyon’u Yönetin

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İSTE-TTO) TEDx tadındaki “TechTalks – Teknoloji Sohbetleri” Programı’nın bu haftaki misafiri,  “İnovasyon’u Yönetmek” konusu ile İnovasyon Danışmanı Müjgan ÇETİN oldu.

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen TEDx tadındaki “Teknoloji Sohbetleri – TechTalks” Programı’nın bu haftaki konuğu İnovasyon Danışmanı Müjgan ÇETİN oldu. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği söyleşi, İSTE Merkez Kampüs’te, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

“İnovasyon’u Yönetmek” konulu Söyleşide; inovasyona benzer terimlerle inovasyon arasındaki farklar, Türkiye’nin inovasyona bakış açısı vb. gibi konulara değinen İnovasyon Danışmanı Müjgan ÇETİN; “Öncelikle inovasyonun Ar-Ge’den farklı bir terim olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Ar-Ge bir konuda çözüm üretip bir mal üretebilmek manasına gelirken, inovasyon ise; Ar-Ge’nin sosyal değer oluşturulmuş halidir. İnovasyon sürecinin iyi yönetilmesi gerekir. Aksi takdirde inovasyon sizi yönetir. İnovasyonun tanımları ve yönetimi konusunda bir ekip olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. 3 yıl boyunca yurt dışında yapmış olduğumuz gözlemlerimizi kullanarak, Türkiye’deki inovasyon yönetimi konusundaki eksiklikleri gidermeyi amaçlıyoruz. Türkiye, 2023 hedeflerinde Ar-Ge faaliyetlerini üçe katlamayı amaçlıyor. Bugün 6. dalgasını yaşadığımız inovasyon, nanoteknolojiyi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yoğun kullanımını çağrıştırmakta ve zorunlu kılmaktadır. İskenderun bölgesi, demir-çelik’te Türkiye’nin en büyük üreticisi durumundadır, bu nedenle İskenderun bölgesi inovasyona çok açık bir bölgedir. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) işbirliği ile önemli adımlar atabileceğimizi düşünmekteyiz. Bizler, bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. İSTE-TTO’ya bizi ağırladıkları için teşekkür ediyoruz, gelecek işbirliklerini heyecanla bekliyoruz” dedi.

Müjgan ÇETİN konuşmasının ardından inovasyon yönetimi ilgili soruları yanıtladı ve gençlere, “her zaman birden fazla fikirle yola çıkın” öğüdünü verdi. Söyleşinin sonunda konuşmacı Müjgan ÇETİN’e katılımlarından ve katkılarından dolayı kendi adına dikilen ağaç dikim sertifikası, katılım sertifikası ve İSTE hatıralı bir hediye takdim edildi

.

TUV AVUSTURIA TURK’ün Ev sahipliğinde ISO-50500 İnovasyon Yönetim Sistemi Standartlar Serisi (Draft) Genel Katılıma Açık Eğitimimiz

İnovasyon ÖNCÜLERİ adını verdiğimiz İzmir, Bursa ve İstanbul’dan gelerek 19 Mart 2018 de TUV Avusturia TURK evsahipliğinde genel katılıma açık eğitimimize katılan katılımcılarımızı kutluyoruz.

2014 den bu yana ISO’ nun TC/279 çalışma gruplarına Türkiye Delegesi olarak  katılarak 2018-2019 yıllarında yayınlanacak 6 dan fazla standartlar serisinde neler yazdığımızı öğrenen ÖNCÜLER şimdiden hazırlıklarını yapacaklar… İnovasyon yolculuklarında başarılar…

Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Turizm’de İnovasyon Çalıştayımız ve Seminerimiz

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulunda görevli Dr. Öğretim Üyesi Emine Cihangir’in hazırladığı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) destekli “Turizm İşletmelerinde İnovasyon Yönetimi ve İyi İnovasyon Örnekleri Danışmanlık Hizmeti ve Uygulaması” projesi kapsamında 12-16 Mart 2018 de sivil toplum, kamu, turizm işletmeleri ve Turizm yüksek okulunda yüksek lisans yapan uzmanlarla birlikte van turizminde inovasyon ile ilgili  5 günlük çalıştay düzenledik ve 3 harika proje üretildi. Bu yoğun atölye çalışmalarının ardından “Turizm İşletmelerinde İnovasyon Yönetimi” konulu İran teknopark’dan  İşadamlarının da katılımı ile konferans düzenlendi.

15 Mart 2018 de İnovasyon Yönetimi Danışmanı Müjgan Çetin tarafından verilen konferansta konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, inovasyon çalışmalarının önemine değinerek, “Çok güzel bir proje hazırlanmış. Gerçekten dünyada turizm çok önemli bir yere sahip. Artık sanayiden daha önemli bir sektör haline gelmeye başladı. Bu bakımdan hazırlanan proje çok anlamlıdır. Biz ülkemizin daha ileri noktalara taşınması için her alanda olduğu gibi turizm alanında da yapılan projelere destek vermeye devam edeceğiz. Bu projeyi hazırlayan hocalarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi. Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ise, turizmle ilgili yaptıkları çalışmaları içeren bir konuşma yaptı. Projeyi hazırlayan Dr. Öğretim Üyesi Emine Cihangir de, proje hakkında bilgi verdi. Konferansa Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reha Saydan, YYÜ Teknokent Genel Müdürü Necat Görentaş, Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Şeremet, Van YYÜ Proje Destek Ofisi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Oğrak ve uzman Yakup Karakuş ile İranlı iş insanları ve öğrenciler katıldı.

Büyük emeği geçen Emine Cihangir hocamıza teşekkür ederiz.

12-16 Mart 2018 da DAKA desteği ile Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Turizm ve İşletmeciliği Yüksek Okulu TURİZM İŞLETMELERİNDE İNOVASYON YÖNETİMİ isimli 5 günlük ÇALIŞTAY düzenledi

12-16 Mart 2018 de Van’ın güzelliklerini turizm ile dünyaya duyurmak için STK, kamu ve Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Turizm Yüksek okulu öğrencileri ile DAKA destekli 5 günlük çalıştayımızda TURİZM de İNOVASYON projeleri üreteceğiz. Sizde gelin, hem VAN Güzelliklerini keşfedersiniz hem de çalıştayımıza katılırsınız.