İNOVASYON PROFESYONELLERİ

İNOVASYON PROFESYONELLERİ

Chief Innovation Oficer (CInO), İnovasyon Müdürü, İnovasyon Uzmanı – Mühendisi v.b işler POZİSYON mu? MESLEK mi?

Şu sıralar bu soruya cevap arıyorum. Bu pozisyonda olan ve bu görevleri icra eden çok sayıda yönetici tanıyorum. Kamu kuruluşlarında, Belediye’lerde, Şirketlerde ve STK larda çok sayıda bu görevde değerli yöneticiye her sohbetimizde soruyorum. Şu anda bir POZİSYON da mısınız? Yoksa bir MESLEK mi icra ediyorsunuz? Bu soruma biraz şaşırarak; sorumluluklarını sıralıyorlar ve meslek olduğunu savunarak, gerekli bilgi ve beceriyi anlatıyorlar.

İlanlarda İnovasyon Mühendisi veya İnovasyon Uzmanı başlıklarında işlere rastlıyorum. İlanda tanımlanan beceri ve yetkinlikleri inceliyorum ve ilana çıkan yöneticilere soruyorum. Doğru kişilere erişebiliyor musunuz? Yazdığınız bu görevleri icra etmek için başvuran adaylar istediğiniz yetkinlikleri taşıyorlar mı? Cevap çok düşündürücü oluyor. Son zamanlarda çok parlatılan, kafalarında ampul ile dolaşan inovatif girişimcilerin, ölüm vadisinden sonra, bu ilanlara başvurduklarını ve nasıl icatlar yaptıklarını ve yapacaklarını anlattıklarını paylaşıyorlar.

Ben de bu yazımda; sizlerle de sormak istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Yorum, soru, eleştiri ve katkılarınız ile ulusal olarak bu soruya doğru, kalıcı ve sürdürülebilir bir cevap bulmak istiyorum.

Öncelikle Dünya örneklerinden bahsetmek istiyorum. Dünya’da İNOVASYON Profesyonelleri  MESLEK olarak kabul edilmekte ve gerekli yetkinlikler eğitimler ile kazandırılmakta ve SERTİFİKASYON ile belgelendirilmektedir. Bu MESLEK bütün Dünya da tanınır kılınsın diye işbirlikleri, tanıtımlar, kongreler, seminerler düzenlenmektedir. Şimdi bu konuya biraz detaylı bakalım.

İlk örneğim ABD den… İAOİP https://iaoip.org/turkey/   Bu kuruluş; Uluslararası İnovasyon Uzmanları Birliği (IAOIP) isimli bir dernek olup, DERNEK Yöneticileri ISO-TC279 numaralı çalışma grubuna katılan USA Delegeleri arkadaşlarımdan oluşmaktadır. 2015 yılından bu yana katıldığım, ISO-56000 İnovasyon Yönetimi standartlar serilerini yazan ekipte; birlikte uluslararası referans dokümanlarının yazarlarından olduk. Şimdi de FİKİR YÖNETİMİ alanında referans dokümanı üretiyoruz. Dernek başkanı, 2018 İNOVASYON Haftasında, TIM Başkanı ile işbirliği sözleşmesini törenle imzalamış, derneğe üyelik için TİM üyelerine özel 60 USD-4000 USD fiyatlar uygulamış, 4 seviyede İnovasyon profesyoneli yetiştirmek için ücretli eğitimler ve sınavla yetkinlik sertifikası (40-75 USD aralığında sertifika fiyatı)  resmi yazıyla Türkiye’ye duyurulmuştur.  Halen derneğin sayfasında TİM ile bu işbirliği bilgileri bulunmasına rağmen, TIM’in  sayfasında bu sertifikasyona ilişkin bilgi bulunmamaktadır.

İkinci örneğim; İSVEÇ den İSPİM https://www.ispim-innovation.com/ Bu dernekte ABD Örneği gibi İNOVASYON PROFESYONELLERİ Derneği olup,  dünya İNOVASYON Profesyonellerini üye kabul etmektedir. Kongre ve eğitimler ile dernek bu konudaki yayılımı ve gelişimi sağlanmaktadır. Bu derneğin üyeleri kişiler de ISO-TC279 numaralı çalışma grubuna katılan İSVEÇ Delegeleri olup, ISO-56000 İnovasyon Yönetimi standartlar serilerini yazan ekipteki çalışma arkadaşlarımdır. Bu derneğin üyelerinin kurduğu bir başka dernek de aynı amaçla http://innovationsledarna.se/en/personal-certification/  eğitim ve mesleki sertifikasyon çalışmalarına 2020 yılının ikinci yarısında başlamıştır.

Bu sertifikalar ISO-17024 personel sertifikasyonuna uygun olup, İSVEÇ Akreditasyon kuruluşu SWEDAC tarafından akredite edilmiştir.  Ben de sizlere sormak istiyorum,  İNOVASYON  Profesyoneli bir MESLEK ise, kendine özel beceri, yetkinlik gerektiriyor ise, biz de ulusal sertifikasyonu gerçekleştirerek, ülkemizin inovasyona dayalı kalkınmasında, yeni bir yetkinliğin kazandırılması için adımlar atmalı mıyız? Lütfen mail adresimden ve sosyal medya hesaplarımdan bana yazarak, bu konudaki görüşler ve önerilerinizi paylaşır mısınız?

Müjgan ÇETİN, 8 Ekim 2020, İstanbul

Bu gönderiyi paylaş