İNOVASYON ile DEĞER KATANLAR kitabımla, Bir BİLİM KIZInın NOBEL ödülü kazanmasına tanıklık edelim…

İNOVASYON ile DEĞER KATANLAR kitabımla, Bir BİLİM KIZInın NOBEL ödülü kazanmasına tanıklık edelim…

Bilim Kızı Güncesi 40: Önceki gün İnovasyonda işbirliği yönetimi ile ilgili kılavuz standartı hakkında bilgi vermiştim. Ben de kitabımdan bazı katkılar yapmak istiyorum.

İşbirliği yönetimi, amatörce yapılacak birşey değildir. Aşağıdaki sırada, planlı sistematik bir faaliyettir. Ben bu faaliyete 3 ADIMDA İŞBİRLİĞİ İNŞAASI diyorum.

1. Amacınızı belirleyin ve netleştirin : Bu aşamada paydaşlarınızla işbirliği içerisinde işbirliğinin vizyonu inşa edecek şekilde potansiyel dış kaynak sağlayıcıların kimler olduğunu belirleyin,  hazırlık yapın.

2. Görüşmeyi başlatma ve inşaa etme: Potensiyel paydaşlarınız ile doğru bir başlangıç yapmak için, doğru zamanı ve  doğru aracı insanı bulun. 

3. İşbirliği programını veya projesini başlatın, yönetin ve dönem dönem gözden geçirin: Eğer birbirinizi daha önce tanımıyor iseniz, hiç birlikte bir şeyi gerçekleştirmemiş iseniz sadece bir proje için bu işbirliğini başlatın. Faaliyetlerinizi planlı bir şekilde başlatın . Sonrasında da, işbirliğinizin etkilerini, ölçülebilir göstergeler ile değerlendirin. 

Not 2: Bilim kızları; siz de bitmoji’lerinizi gönderirseniz, bundan sonraki kitaptan paylaşımlarıma değer katarsınız.

Bu gönderiyi paylaş