İnovasyon (CInO) üst düzey yöneticisi, müdürü, uzmanı v.b bir MESLEK mi? POZİSYON mu? Anketim sonuçlandı.

İnovasyon (CInO) üst düzey yöneticisi, müdürü, uzmanı v.b bir MESLEK mi? POZİSYON mu? Anketim sonuçlandı.

Linkedİn de İnovasyon Direktörü, Müdürü, Mühendisi veya İnovasyon Uzmanı başlıklarında işlere rastlıyorum. Hemen bu unvandaki kişiye erişip, bu unvan ile taşıdığınız sorumluluklar nelerdir diye soruyorum.

İnovasyon yönetimi alanında ululararası referans dokümanları 2015 den itibaren birlikte çalışıp ABD ve İsveç deki İnovasyon uzmanı arkadaşlarım sertifikalı İnovasyon profesyoneli yetiştirecek, kendi ülkelerindeki eğitimlere ve sınavlara yönlendirmem için bana erişiyorlar.

MTC139 Türkiye İnovasyon Yönetimi Uzman gönüllü ayna komitesi ile birlikte, ülkemizde İnovasyon profesyonellerinin tanınırlığı için MYK kurumuna başvurduk.  Bize çok kilit bir soru sordular. ‘İnovasyon profesyoneli olmak MESLEK mi, POZİSYON mu?’ Bunun üzerine, konu ile ilgili standartları okuduk. MYK nın posta teslim elemanından, manevi danışmana kadar meslek olarak tanımlanmasını onayladığı 856 adet mesleğe bu siteden eriştik. https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_meslek_std_taslak&view=taslak_listesi_yeni&msd=2

Ayrıca; Linkedİn de aşağıdaki sorularla bir anket paylaştım.  Bir haftalık süre içerisinde; 80 oy kullanıldı.  Aşağıda sorduğum sorulara, katkılar geldi.

·       İnovasyon stratejisinin hazırlanmasını ve kaynaklarını bu stratejiye uygun yönlendirmesini sağlayan kişi bir poziyonun gereğinimi yerine getiriyor yoksa bilgi ve yetkinliklerine uygun bir meslek mi icra ediyor?

·       Her hangi bir dalda mühendislik eğitimi almış olmak CInO (chief innovation oficer-üst düzey inovasyon yöneticisi) veya inovasyon müdürü veya inovasyon mühendisliği sorumluluklarını yapabilmeyi sağlar mı? Yoksa inovasyon alanında özel bilgi, beceri ve eğitim mi gerekir?

·       Bu sene satış müdürü olmuş bir yöneticimizi seneye İnovasyon müdürü olarak atayabilir miyiz?

Gelen cevapların değerlendirmesini sizlerle paylaşmak istedim. Bir haftalık online ankete katılan seksen kişinin 33% ü Meslek, 59% u Pozisyon olduğunu düşünüyor. Bir de 9% Oranında Diğer (açıklayınız) olarak cevaplayan olmuştur.

Teşekkürlerimle…

Bu gönderiyi paylaş