INOVASYON, DENEMEK ve ÖĞRENMEK

INOVASYON, DENEMEK ve ÖĞRENMEK

Milliyet KOBİ, Temmuz 2008, Müjgan ÇETİN

Amazon.com un kurucusu jeff  Bezos ‘Başarısız olursam pişmanlık duymayacağımı biliyordum. Tek pişman olacağım, hiç denememek olurdu’ diyor. Ne derin düşünce… Denemek; yenilik, araştırma ve geliştirme ve bilimin temel kuralıdır. Bir çok icat ve yenilik sayısız denemeler sonunda bulunmuştur. Çok bilinen bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

‘İnsanlar Edison’un başarısızlıklarına alışkın olduklarından, geceleri onunla alay etmek için toplanırlardı. Bir gün başarılı olacağına yürekten inanan Edison ise onlara her seferinde aynı cevabı verirdi: ‘Hayır, başarısız olmadım. Sadece, ampulü keşfetmeyen bir yol daha buldum. Edison, ampulü keşfetmek için bıkmadan usanmadan, her gün çalışır, yüzlerce, binlerce deney yapar ve 9999.uncu deneyde de başarısız olduktan sonra, gece meyhanenin yolunu tutar. Meyhanede, yanına yaklaşan bir sarhoş ona, ‘Ne kara kara düşünüyorsun birader, sevgilin mi terkettin seni?’ diye sorar. Edison ise,’Hayır, kafaya taktım, ampulü keşfedeceğim. öyle yapacağım ki, geceler de gündüzler gibi aydınlık olacak!’ cevabını verir. Bunun üzerine sarhoş adam kahkahayı basar, ‘Havanı alırsın sen, boşuna uğraşma oğlum, hava alırsın.’ İşte sarhoşun bu sözleri, Edison’un kafasındaki ampulün yanmasına sebep olur. Sevinç içinde sarhoşa sarılır ve onu öper. ‘Tabiî ya! nasıl da akıl edemedim? Havasını almam lazım. Cam armudun ( ampulün ) içindeki havayı almadığım için yanmıyor. Nerede hata yaptığımı anladım. Havayı almam lazım, problem orda.!’ Edison, yaptığı 10.000.inci denemde, ampulün içindeki havayı boşaltır ve ampul yanar.’

Bu hikaye deneyerek öğrenme için çok güzel bir örnek.  Sadece bilim ve teknolojide veya eğitim de değil, gerçek yaşamda davranışsal öğrenme için denemek şarttır. Düşünsel öğrenmeler, davranışlarımızı değiştirmeye yetmiyor. Beyin üzerine yapılan bilimsel çalışmalar da nöronların birbirleri ile bağ kurması ile öğrendiğimizi, bu bağın kalıcı ve sağlam olması için çok sayıda aynı bağın kurulmuş olması gerektiğini kanıtlıyor.

Kurumsal öğrenme, kişisel öğrenmeye çok benzemekle birlikte, daha zordur. Kişinin öğrenmesi için gayretlerinin ve çabasının bir çok katı kurumsal öğrenme için gereklidir. Inovasyon, ‘para kazandıran yenilik’ ancak kurumsal öğrenme ile hayata geçirebileceğimiz bir yetkinliktir. İcatlar bireysel gerçekleşebilir. Ancak Inovasyon diyorsak, geliştirdiğimiz yenilikten bir ekonomik fayda elde etmek istiyorsak, ekip olarak aynı düşünce ve davranış özelliklerini sergilemeliyiz. Geleneksel sunum odaklı kültürden kurtulup, talep odaklı ve yenilik odaklı bir kurumsal kültür için öncelikle kurumsal hedefleriniz içinde yaratıcılık ve yenilik vazgeçilmez değer olarak var olmalıdır. Ayrıca ekip çalışması, proje yönetimi, müşteri odaklılık ilkeleriniz de bulunmalıdır. Kurumsal değer ve ilkelerinizi tespit ederek, inovasyon stratejinizi ve stratejik hedeflerinizi kurum olarak ekibinizle belirledikten sonra artık yapacağınız tek şey denemektir. Deneyeceksiniz ve öğreneceksiniz…

Bir şeye yeteri kadar bağlı kalarak çalıştığınızda neler olacağını görmek şaşırtıcıdır. Daha çok deneyin. Her deneme başarı ile sonuçlanmaz. Ne kadar çok başarısızlığa uğrarsanız, başarı daha çok gelecektir. Çünkü, neden başaramadığınızın farkında olacaksınız. Bilmediğiniz bir kör noktanızı, zayıflığınızı fark edeceksiniz. Denemez iseniz fark edemezsiniz. Her başarısızlık, size bir şey öğretir. Daha iyi bildiğiniz için de daha iyi yapabilirsiniz. Unutmayın, bir hata ancak aynı şekilde bir daha tekrarlanmış ise hatadır. Denemeniz sonunda neden başarılı olmadığınızı değerlendirin ve yeni bir yol bulun. Yeni yolu denemekten korkmayın. Korkularınızın üzerine yürüyün. Siz korkularınızın üzerine yürümez iseniz, korkularınız sizin üzerinize yürür. Yaşamın tek başarısızlığı denememektir. İşlerinizi geliştirmek, hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız denemelisiniz. Güvenlik alanlarınızı terk etmeden ve hesaplanmış risklere atılmadan kazanamazsınız. Tek başarısızlık denememek, cesaret etmemektir. Yıllar sonra yaptıklarınızdan değil, yapamadıklarınızdan pişmanlık duyacaksınız. Çok çabuk pes eden kişilerin, korkuları inançlarından büyük demektir.

Küçük şeylerin etkisiz olduğunu düşünüyorsanız kelebek etkisinden haberiniz yok demektir. Alacağınız en büyük risk, risk almamaktır. Başarısızlık yaşanmadan başarı elde edilemez. Başarılı olduğunu düşündüğünüz kişiler ile konuşun, size önceki başarısızlık hikayelerini eğlenerek anlatacaklardır.  En çok deneyim sahibi olan kazanır. Hayatı çok kolay geçenler için üzülün. Hiçbir şey öğrenmemişlerdir. Canınızın en çok yandığı an en çok öğrendiğiniz andır. Canınızın yanmasından korkmayın. Deneyimlemeyen öğrenemez. Unutmayın. En kazançlı kişiler en deneyimli kişilerdir.

Bu gönderiyi paylaş