BÜTÜNLÜK BOŞLUĞU

BÜTÜNLÜK BOŞLUĞU

Milliyet KOBİ, Haziran 2008, Müjgan ÇETİN

Robin Sharma ‘Günlük programınız, gerçekten değer verdiklerinizin ve önemli olduklarına inandıklarınızın en iyi barometresidir’ diyor. Günlük programımız bizim ne olduğumuzu söyler. Ne olduğumuzu anlamak için ne söylediğimize bakılmaz. Ne yaptığımıza bakılır. Değerlendirme, kanıtlar üzerinde yapılır. Ne olduğumuzun objektif delilleri yaptıklarımızdır. Ne olduğumuz ile ne olmak istediğimiz arasındaki boşluk ise bütünlüğümüzün boşluğudur.

Günlerimiz hayatımızın minyatürüdür. Günlerimiz nasıl geçiyorsa hayatımızda öyle geçiyor demektir. Gün içinde ne kadar çok tercih yaptığımıza, karar aldığımıza dikkat edin. Ne kadar çok evet veya hayır dediğimizi bir düşünün. Önemsiz bir şeye her evet dediğimizde, önemli bir şeye hayır diyoruz. Her evet, bir yol ayrımıdır. Bizi başka tercihler yapmaya götürür. Dikkat edin, insan psikolojisi gereği bir sonraki cevabımız bir öncekini doğrular olacaktır. Biraz önce verdiğimiz cevabı red etmek, kendimizi red etmektir.

Günlük programınız, olmak istediğimiz hayatı mı gösteriyor ?

Yaptığımız ile olduğumuz kişi arasında ne kadar boşluk var ?

Yaptıklarımız bizim bütünlüğümüzü tamamlıyor mu?

Biz bir bütünsek, hayat bir bütünse, biz ile yaptıklarımız arasındaki boşluk ne kadar büyük?

Boşluğun büyüklüğü, kendimizden uzaklaşmamızın büyüklüğüdür. Ne olduğumuzu, ne olmak istediğimizi ve ne yapmak istediğimizi bilmiyor isek, yaptığımız şeyin bir anlamı olmayacaktır. Hedefimiz yok ise yolculuk zaman geçirmek demektir, ulaştığımız yerden de şikayet etmeye hakkımız yoktur. Yaşamdan ne beklediğimize ilişkin açık ve net olursak, bizim için neyin önemli olduğunu daha kolay fark edebiliriz. Daha fazla farkındalık, daha iyi seçimler doğurur. Daha iyi seçimler ise daha iyi sonuçlar demektir.

Gün içerisinde aldığımız binlerce karar, bütünlüğümüzü koruyacak kararlar mı?

Biz neyiz ve ne olmak istiyoruz?

Bu basit sorunun farkında mıyız ?

Farkındalık seçimlerden önce gelir. Seçimler ise sonuçlardan önce gelir.  Seçimlerimizin farkında mıyız ? Farkındalık her şeydir. Daha fazla farkındalık daha iyi seçim, daha iyi seçim daha iyi sonuç demektir. Neyi seçtiğinizi fark edin. 

Yaz tatilimizi planlamaya vakit harcarken, hayatımızı tasarlamayı neden hiç düşünmeyiz ?

Gün içerisinde yaptığımız bu minik seçimler bizi hangi yolda ilerletiyor ?

Bu yol, bizim yolumuz mu ?

Kendi yaşamımızın direksiyonunda uykuda mıyız ?

Bunca yolun nasıl geçip gittiğinin farkında olmadan gözlerimizi açtığımızda, artık dönüş şansımız bile kalmayabilir. Bir hedefimiz yok ise, gittiğimiz yerin olmak istediğimiz yer olup olmadığını bilemeyiz. Belirlediğimiz bir temel hedef yok ise savrulup dururuz. Her şeyi yapmak isterken, hiçbir şey yapamayız.  Hedefimize odaklanır isek, kişisel gelişimimiz artar. Denemelerinizde başarılı olmaz isek de, hedefimize yürürken gelişen kişiliğimizdir. Bir hedefimiz ve bir planımız olur ise, her gün yaptığımız binlerce seçimin işkencesinden korunuruz. Hedeflerimizin farkında isek, daha iyi seçimler yaparız. Daha iyi seçimler ile daha iyi sonuçlar elde ederiz. Hedef belirlemek, en iyiye ulaşmak için oynadığımız oyundur. Hedefler günlerimize anlam ve hayat katar.  Bizi bütünlük boşluğundan korur.

Bu gönderiyi paylaş