İnovasyon Yönetiminde Başarılı olmak için

İnovasyon Yönetiminde Başarılı olmak için

İnovasyon yönetim sistemi ile ilgili kitabı neden yazıyorum? Siz kitap, yayınlandığı zaman -şimdilik – 420 sayfa olarak uzun uzun okuyacaksınız. Ben burada, çok önemsediğim amaçlarımı özetle vurgulamak istiyorum.

 • ISO-50500 İnovasyon Yönetimi Sistemi Standartlar Serileri’ yayınlandığında, sizlerin hızlıca sistemi kurabileceğiniz bir rehber oluşturmak: Öncelikle; 2015 yılından bu yana içerisinde bulunduğum uluslararası çalışma grubu (ISO/TC-279) ile yazdığımız standartlar hakkında sizleri bilgilendirmek istedim. Böylece; sizlerin, inovasyon yolculuğunuzda yalnız olmadığınızı hissetmenize ve çalışmalarınızın kolaylaşmasına katkı sağlamaktı temel amacım.
 • Ülkemin başarı örneklerini sizlerle paylaşmak: Kitabın içerisinde, uygulama örnekleri ile güzel ülkemizin harika inovasyon liderleri ile tanışın istedim. Böylece; inovasyona dayalı kalkınma modelinin bizlere çok uzak kavramlar olmadığı, biz de yapabiliriz duygusunun yerleşmesine katkı sağlamaktı ikinci amacım.
 • Bizler de inovasyon yapabiliriz, diyerek, motivasyon sağlamak: İnovasyon alanında yayınlanan kitap ve makalelerde hep dünya firmalarının başarı örnekleri, okurken ‘.Nerdeee.! Biz böyle olamayız!..’ duygusu oluşturuyordu. Zorlu bir yolculukta en önemli besin kaynaklarımız; motivasyonumuz ve inaçlarımızdır. Bu kitap ile sizlere biraz olsun kendinize inanarak, motivasyon da vermek istedim. Böylece, sadece batı dünyasının değil bizlerin de başarabileceğine ilişkin bir farkındalığa katkı sağlamaktı üçüncü amacım.
 • Gençlere ulaşarak, onların dünyaya değer katmasını kolaylaştırmak : Gençleri çok önemsiyorum. Çağdaş bilimsel, teknolojik ve yönetimsel bilgilere sadece google üzerinden veya sosyal medya üzerinden erişmelerine gönlüm razı olmuyor. Kitap okuma, düşünme, deneyimleme ve değerlendirme yetkinliklerine de katkı sağlamak istedim. Kaynak olarak başvurabilecekleri bir kitap ile onlara da erişerek, gençlerin; hem akademik hem iş hayatlarına; inovasyon ile değer katmalarına katkı sağlamışta olmayı arzuladım.
 • Kendi kavramsal modellerimi, sizlerin değerlendirmelerine ve tartışmalarına sunmak: Kitabın içerisinde, benim bizzat geliştirdiğim ve çalışmalarımda kullandığım 5 metod (Rotokrasi, AIM, IFRA, Bütünsel Teknik, Fikir Dengesi) önerisi ve çok sayıda kavram önerilerim var. Kavramlar ve metodlar, ancak yaygın olarak kullanılıp, işe yaradığında ve istenilen sonuçları almaya katkı sağladığında bir anlam ifade edebilir. Ben de; bu kitap içerisinde sizlerin değerlendirmesine önerilerimi sunarak, yönetim bilimleri alanında belki de bir katkı sağlayabilecektim.
 • Bilim Kızları projemi hayata geçirerek, sürdürülebilir kılmak için kaynak yaratmak: Ülkemin inovasyona dayalı kalkınma modeline geçmesine rehberlik edecek böyle bir kitabın bence önemli bir çıktısı da, kitabın fikri haklar gelirinin Bilim Kızları projesine aktarılacak olması ve böylece bilim ve teknolojide gelişmeye de olanak yaratmasıdır. Akıllı ve azimli ancak ekonomik durumu elvermediği veya çevresel etkilerle, vizyon sapması yaşayan ve eğitim hayatını sürdürmekte zorlanan bir kızımızın daha bilim yolunda kariyer yapmasına katkı sağlayarak, uzun dönemli sürdürülebilir kalkınmamızda bir başka ihtiyacımıza bir nebze de olsa faydam olabilecekti.

Sizlerin sayesinde, bu amaçlarıma, umarım ulaşabilirim. Kurumsal tavsiyelerime geçmeden önce, naçizane; davranışsal ve kavramsal  anlayışa yönelik olarak ilkesel tavsiyelerimi sıralamak istiyorum.

 • İnovasyon hayata değer katmaktır. Gerçek değerler ile sahte sonuçları birbiri ile karıştırmayın. Sahte sonuçlar, hemen üretilen ve tüketilen şeylerden oluşur. Çitlikbank misali kandıravisyon yapmanızın hiçbir değeri yoktur. Gerçek değer, hemen üretilemez, emek ve kararlılık ile zaman ve sabır ister. Değer katanlar ile değeri tüketenler birbirinden tamamen farklıdır. Değer katanlar, daha büyük bir pasta nasıl yapabilirim diye çalışırlar. Değeri tükentenler ise, daha büyük bir dilimi nasıl yerim diye düşünürler. Eğer siz inovasyona gönül verenlerden iseniz, emin olunki değer katanlardansınız.
 • İnovasyon bir maratondur. Uzun solukluluk ve dayanılıklılık gerektirir. Tek bir başarılı sonuç elde edebilmeniz için binlerce deneyi çöpe atmayı göze alabilmelisiniz. Çözmek istediğiniz problem; hedef sektörünüz ile sinir sisteminiz arasında yaşanan bir mücadeledir. Bu mücadeleye nefesinizin yetmesi gerekir. Bunu bilerek yola hazırlıklı çıkmalısınız.
 • Doğa hızı sevmez. İnovasyon ile dönüşüm sağlamak istiyor iseniz, başta kendiniz olmak üzere, her şeyin dönüşebilmesi için zaman gereklidir. Değişimden bahsetmiyorum. Dönüşüm; tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibidir. Aynı gen yapısı ile tamamen farklı bir hayata götürür sizi. Hiç bir değişimde zamanı gelmeden gerçekleşmez. Başaramadığınız zaman üzülmeyin, demekki henüz zamanı gelmemiş.
 • Deneyim tarihten değerlidir. Geçmişin bilgisine dayanarak, geleceği nasıl oluşturabiliriz? Bilinene dayanarak, bilinmeyenin özelliklerini nasıl anlayabiliriz? Gözlemlenmiş olgulara dayanarak yaptığımız genellemeler bizi yanıltır. Geçmişe ilişkin verilerden çok fazla şey öğrenebiliriz. Ancak, öyle zamanlar vardır ki, çok sayıda veri hiç bir anlam ifade etmez. Sadece tek bir bilgi, deneyim bilgisi son derece anlamlı olabilir. Kısaca, dikiz aynasına bakarak, geleceğe doğru yolculuk yapamayız.
 • Bilgi ve bilgelik farklı şeylerdir. İnovasyonda sürdürülebilir başarı için bilgelik kazanmanız gereklidir. Benim bilgelik tanımım; bilginin genlerinize işlemesi ve hiçbir kaynağa başvurmadan bir başkasına öğretebilecek kadar konuya hakim olmanızdır. Bu kitabı veya benzer her türlü kitabı, makaleyi okuyarak sadece bilgi edinebilirsiniz. Deneyimlemeden öğrenmiş olmazsınız. Öğrenmediğiniz zaman ise, bilge olamazsınız. Bilgelik bizzat yaparak ve hatta; hata yaparak kazanılır. Kendinize ve ekiplerinize hata yapma şansı verin.
 • Basit olan, gerçekte en zor olandır. İnvovasyonda sürdürülebilir bir başarı için basitleşin. İnovasyon yönetim sisteminizde; örgütlenme biçiminiz ile değer üretme süreçlerinizde basitleşin. Liderlerin kabusu; basit olursa kendilerine ihtiyaç kalmayacağını düşünmelerinden gelir. Emin olun korkacak bir şey yok. Zaten temelde amacımız bize ihtiyaç duyulmaması değil mi?
 • İşini seven insanlarla çalışın. Herkesin sevdiği işi yapma hakkı vardır. Bırakınız o haklarını kullansınlar. Çoğulcu cehalet, işlerini sevmeleri için sizin bir şeyler (motivasyon programları, zam, ödül, alkış v.b) yapmanızı bekler ve öğütler. İşini sevmeyen, kendisini sevmiyor olabilir. Siz problemlere çözüm üretmek, hayata değer katmak için değer katanlardan olmayı seçtiniz. Nasıl değeri tüketen ve bu sebeple kendini sevmeyen insanlara motivasyon verebilirsiniz ki? Bir psikolog veya psikiayatıra yönlendirmek daha radikal ve yapıcı bir çözüm olacaktır.

Sözlerimi; kurumsal anlamda; sürdürülebilir inovasyon yönetim başarı reçetesini özetleyerek, kurumsal sözlerle bitirmek istiyorum. Siz inovasyon liderleri, ortamı veya inovasyon ekosistemini oluşturmak olarak da özetleyebileceğimiz; aşağıdaki 2 temel şeyi yaparsanız, başaracağınıza emin olun.

 • İnovasyon kültürü oluşturmak
  • Kararlı ve vizyoner liderlik
  • Değerlendirilmiş risk almayı desteklemek ve riskleri yönetmek
  • İşbirliğine ve yeni fikirlere açık olmak
 • Yönetim sistemi kurmak
  • Kapsamınızı, mevcut yapınızı değerlendirmek
  • İnovasyon vizyon, politika ve stratejinizi belirlemek
  • İnovasyon sisteminizi ve süreçlerinizi yapılandırmak
  • İnovasyon yönetimine olanak sağlayan kaynakları temin etmek
  • Performansınızı düzenli olarak değerlendirmek ve sürekli iyileştirmek

Başarı dileklerimle,

 

Müjgan ÇETİN, Eylül 2018

Not: Kitabımdan alınmış bütün bölümlerin fikri hakları tarafımdan tescil ettirilmiştir. Ancak referans vererek kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş