Kurumsal İNOVASYON Yönetimi BÜLTENİ (Bülten-12/ Mart Nisan 2022)

Kurumsal İNOVASYON Yönetimi BÜLTENİ (Bülten-12/ Mart Nisan 2022)

Kurumsal İnovasyon Yönetimi Bülteni
Kurumsal İnovasyon Yönetimi Bülteni

Merhaba, İnovasyon ve Bilim Kızı gönüllüleri;

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramınızı, Ramazan bayramınızı ve 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramınızı  kutlayarak Mart Nisan 2022 dönemi gerçekleşen faaliyetler hakkında sizleri bilgilendirmek ve hayata geçirdiğimiz yeniliklerden sizleri haberdar etmek istiyorum.

8 Mart’ ta Bursa TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’nde BİLİM KIZI projemizi anlattık. 3 Bilim Kızımız ve BTÜ den 3 Bilim KADINI bilimsel kariyerlerini paylaştılar.
Soru ve önerileriniz için
bana her zaman ulaşabilirsiniz. Heyecanla benim de Bilim Kızı‘m olsun diyen dostlardan haber bekliyorum.

Bilim Kızı BLOG sayfamızdan projemizdeki gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Sağlıklı, sevgi, neşe dolu bayram gibi günler  diliyorum.

İnsani gelişimin her alanında yaratıcılık ve inovasyonun rolünün farkındalığını artırmak için 2006 yılından bu yana, Birleşmiş Milletler tarafından 21 Nisan Dünya Yaratıcılık ve İnovasyon Günü, aynı haftayı da Dünya Yaratıcılık ve İnovasyon Haftası olarak belirlenmiştir. Ben de sizlerin geçmiş İNOVASYON gününüzü kutlayarak, İNOVASYON ile DEĞER KATANLAR kitabımı alarak Bilim Kızı projemize destek olmak ister misiniz diye bir kez daha sormak istiyorum.

Tabiki 8 Mayıs Anneler gününüzü de kocaman sevgi ile kutlamak istiyorum.

Uluslararası İnovasyon Yönetimi Alanında Gelişmeler

ISO-56008 Innovation management – Tools and methods for innovation operation measurements – Guidance yazımında MTC139 Türkiye İnovasyon Yönetimi üyelerinin aktif katılımı ile devam etti. Hazırlanan draft doküman 168 ülkenin değerlendirmesi için gönderildi ve öneri ve katkıları alındı.

Bu doküman ile inovasyon yönetiminizin performansını nasıl ölçeceğinize ilişkin detaylı bilgilere erişebileceksiniz.

ISO-56001 İnovasyon Yönetim Sistemi – Şartlar standartı çalışmalarımız kapsamında çalışmalarımızı sürdürdük.

MTC139 Türkiye İnovasyon Yönetimi ayna komite olarak ISO-56002 İnovasyon Yönetimi Kılavuz standartını güzel türkçemize çevirdik. TSE Teknik komite onayından sonra bu standarta güzel türkçemiz ile erişerek kurumsal inovasyon yönetimi alanındaki çalışmalarınıza güvenilir bir kılavuz eşliğinde devam edebileceksiniz.

Bizi izlemeye devam edin….

Ulusal İnovasyon Yönetimi Çalışmalarımız

GDZ Elektirik Yöneticileri ile Sürdürülebilir İnovasyon Yönetimi çalışmalarına yenilikçi fikirlerlerle devam etmeleri için DESIGN THINKING Çalıştayı ile katkı sağladık.

Organizasyonu yapan İzmir Bilimpark’a teşekkürlerimizle…

Mindturtle organizasyonu ile STRATEJİK YÖNETİM UYGULAMALARI serisinde Modül 3 de İNOVASYON ile DEĞER KATMA Stratejileri eğitimimizi gerçekleştirdik.

Türk Amerikan Derneğinin (TAD) yenilikçi kadın girişimciler için ÜCRETSİZ olarak düzenlediği YENİLİKÇİ KADIN GİRİŞİMCİ eğitimimiz ile ülkemizin her yerinden katılımcı kadın girişimciler CANVAS İş modeli ile yenilikçi fikirlerini nasıl sürdürülebilen bir iş modeline dönüştürebileceklerini anlattık. Hazırladıkları iş modellerini sunan kadın girişimcilerimizin başarılı sunumları TAD tarafından ödüllendirilerek yolculuklarında motivasyon kazandılar.

ARGEMİP’in organizasyonu ile AR-GE Merkezi yöneticilerine 3 eğitim gerçekleştirdik. İlk eğitimimiz DÖNGÜSEL EKONOMİDE VERİMLİLİK ve İNOVASYON konusunda idi. Dünyanın pandemi sonrası geldiği ortamda, yeşil mutabakat ile ihracatçılarımızın çıkış yolunun hangi alanlarda verimlilik ve inovasyon yapma fırsatlarını değerlendirdik.

İkinci eğitimimiz MÜHENDİSLER İÇİN İNOVASYON YÖNETİMİ başlığında, dünyadaki inovasyon yönetimi alanında gelişmeler işıgında mühendislerin inovasyon yönetiminde bilmeleri gereken konuları içerdi.

12 Nisan da verdiğimiz üçüncü eğitimde ise, AÇIK İNOVASYON çalışmalarında işbirliği yönetiminde fikri haklarını nasıl yöneteceklerine ilişkin konulara odaklandık.

BARTIN Üniversitesi MIS Klübü öğrencilerine GENÇLER İÇİN İNOVASYON eğitimimizi verdik. Gençlerin yeni dünya düzenininde meslek yerine yeni yetkinlikler geliştirmeleri gereken konuları paylaştık.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İEEE Öğrenci kolunun organizasyonu ile İNOVASYON eğitimimizi gerçekleştirdik.

Web Sitemizden satın alabildiğiniz 3 eğitime yeni bir eğitim daha ekledik.

Açık İnovasyon ve İşbirliği Yönetimi Eğitimini de artık sitemizden Satın Alabileceksiniz

Yayında olan 3 eğitimimize (ISO-56000 İnovasyon Yönetimi Terimler Tanımlar , Verimlilik ve İnovasyon , Entegre Yönetim Sistemi) bir yenisini daha ekledim.

Artık bireysel olarak AÇIK İNOVASYON ve İŞBİRLİĞİ YÖNETİMİ eğitimimi alarak, uluslararası refarans dokümanlar eşliğinde bilgi ve yetkinliğinizi geliştirebileceksiniz.

ISO-56000:2020 İnovasyon Yönetimi Terimler Tanımlar Standartı eğitimimizde; İnovasyon terimlerinin iyileştirme, geliştirme, ar-ge, kaizen, buluş, yaratıcılık v.b farkını öğrenecek, böylece İnovasyon yönetim sistemi, süreçleri ve organizasyonunuzu doğru kurabileceksiniz.

Verimlilik ve İnovasyon eğitimimizde ise içinden geçtiğimiz döngüsel ekonomi ve ekonomik zorluk döneminde çok ihtiyacımız olan yenilikçi yöntemlerle verimlilik çalışmalarınız için teknik ve metodları öğreneceksiniz.

Entegre Yönetim sistemi eğitimimizde ise; İnovasyon yönetim sistemi kurmadan önce, ISO-9001 Kalite, ISO-14001 Çevre, ISO-45001 İSG ve ISO-27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemlerinizi entegre biçimde nasıl kuracağınızı öğreneceksiniz.

Yayınlar / Makaleler

Subconturkey Gazetesi Mart  22 sayısında SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, SOSYAL İNOVASYON ve BİLİM KIZI projemizi anlattık. ‘İnovasyon; finansal veya sosyal değerin gerçekleştiği veya yeniden dağıtıldığı-paylaştırıldığı yeni veya değiştirilmiş unsurdur. Bu yeni unsur; ürün, hizmet, süreç, model, yöntem vb olabilir.Birleşmiş Milletler 2030 Hedefleri, Yeşil Mutabakat ve COP26, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi kavramları son zamanların çok duyduğunuz moda kavramlar….’ …

Devamı için; web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik kavramlarının sosyal yaşamımıza ve iş yaşamımıza etkilerini, son üç aydır yazıyorum. Bu konuyu neden bu kadar önemsedim?

Çok haklı sebeplerim var. Küresel salgın sonrası değişen dünyanın dinamikleri savaş nedeni ile bir kez daha kırıldı ve köklü değişimlere uğradı. Bu köklü değişimler, tabi ki yaşamımızı ve yaşamdaki önceliklerimizi ve verdiğimiz kararları da değiştirdi.  Sizler için öncelikle mega-trendler diyebileceğim, bu değişimi bir kez daha sıralamak istiyorum.

Devamı için; web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bilim Kızı Projemizdeki Gelişmeler

8 Mart’ ta Bursa TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’nde BİLİM KIZI projemizi anlattık. 3 Bilim Kızımız ve BTÜ den 3 Bilim KADINI bilimsel kariyerlerini paylaştılar.

Bilim Kızı faaliyetleri için sizlerin desteğinize ihtiyaç duyuyoruz.Sayfamızı ziyaret ederek, ürünlerimizden, kitabımdan satın alarak daha çok kızımıza bilimsel kariyer desteklerinde yardımcı olmamıza destek olabilirsiniz. Soru ve önerileriniz için bana her zaman ulaşabilirsiniz. Heyecanla benim de Bilim Kızı‘m olsun diyen dostlardan haber bekliyorum.

Bilim Kızı BLOG sayfamızdan projemizdeki gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş