Kurumsal İNOVASYON Yönetimi BÜLTENİ-15 / Eylül Ekim 2022

Kurumsal İnovasyon Yönetimi Bülteni

Kurumsal İNOVASYON Yönetimi BÜLTENİ-15 / Eylül Ekim 2022

Kurumsal İNOVASYON Yönetimi BÜLTENİ -15/ Eylül Ekim 2022

Merhaba, İnovasyon ve Bilim Kızı gönüllüleri;

Kasım ayı, Cumhuriyetimizin 99. yılını kutladığımız 29 Ekim ardından, kurtuluş savaşımızın ve Cumhuriyet’imizin kurucusu liderimiz ulu Önder ATATÜRK’ü sevgi ve özlemle andığımız günler… Sevinç ve buruk duyguları yaşadığımız bu günlerde sizlerle Eylül – Ekim 2022 aylarında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler hakkında bilgilendirme yapmak ve hayata geçirdiğimiz yeniliklerden haberler vermek istiyorum.

Bu vesile ile de Sağlıklı, başarılı günler  diliyorum.

Uluslararası İnovasyon Yönetimi Çalışmalarımız

ISO-56000 İnovasyon Yönetimi standart serilerini hazırladığımız ISO TC 279 çalışma gruplarıda bu dönem çok önemli gelişmeler oldu.

Bu dönem çalışma grupları olarak yoğun toplantılar ile 164 ülkeden gelen 150 sayfalık önerilerin değerlendirilmesinden sonra revize ettiğimiz ISO-56001 İnovasyon Yönetim Sistemi – Şartlar standartının Ocak 2023 e kadar 164 üye ülkenin görüşünün alınması aşamasına geldik. Bu aşamada toplanan görüşler ise  2023 Şubat son haftası DUBAİ nin ev sahipliğinde değerlendirilecektir.

Uluslararası Sertifikasyon pazarının önemli oyuncularından The British Standards Institution (BSI) 19 Ekim 22 de Inovasyon Yönetim Sistemi standartlarının değerlendirildiği etkinliğe ev sahipliği yaptı. Seminer ülkemizde de kabul edilen ve EŞYAZARLARINDAN olduğum ISO 56002: 2021, “İnovasyon Yönetim Sistemi: KILAVUZ”, standartlarının ve INOVASYON ile DEĞER KATANLAR isimli 2021 de yayınlanan KİTABIMIN da içeriği oluşturan ISO-56000 İnovasyon Yönetimi standartlar serisi (ISO-56000 İnovasyon Yönetimi Terimler tanımlar, ISO-56003 İnovasyon Yönetimi İşbirliği Yönetimi, ISO-56004 İnovasyon Yönetimi Değerlendirme, ISO-56005 İnovasyon Yönetimi Fikri Haklar Yönetimi, ISO-56006 İnovasyon Yönetimi Stratejik İstihbarat Yönetimi) değerlendirildi.

MTC139 Türkiye İnovasyon Yönetimi Ayna Komite olarak bizlerde 2 ayda bir gerçekleştirdiğimiz toplantılar ile uluslararası ve ulusal gelişmeleri değerlendirdik. Bu gelişmelerden çok önemsediğimiz, MESLEK mi? POZİSYON mu? tartışması yaşanan, İnovasyon Profesyonellerinin Mesleki Yeterlilik Standartını yayınlanma çalışmalarını TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş nin Liderliğinde MTC139 Türkiye İnovasyon Yönetimi Ayna Komite olarak MESLEKİ YETERLİLİK süreci emin adımlarla ilerlemektedir. LÜTFEN sizlere görüş almak için ulaşacak olan İNOVASYON MÜDÜRÜ MESLEK TANIMI ile ilgili bizlerle önerilerinizi paylaşın. Böylece İNOVASYON MÜDÜRÜ dediğiniz kişinin sorumlulukları ve yetkinlikleri tanımlanmış olsun. Bu konuda youtube kanalımda da bir dizi VLOG yayınlıyorum. Abone olarak; soru, yorum ve beğenilerinizi paylaşır iseniz daha çok kişiye erişme şansımız olur.

ARGEMİP – İnovasyon Projeleri Yönetimi

MTC139 Türkiye İnovasyon Yönetimi ayna komite olarak ISO-56002 İnovasyon Yönetimi Kılavuz standartını güzel türkçemize çevirdik. TSE tarafından yayınlandı.İngilizcesini 84 EURO ya alabilir, TÜRKÇESİNİ ise 62 TL ye satın alabilirsiniz. Böylece ülkemizin de kabul ettiği 6 standartın ikisini Türkçe olarak satın alabilirsiniz. Tercümesi tamamlanan ISO-56003 İnovasyon Yönetimi İşbirliği Yönetim standartının da TÜRKÇE sini yakın zamanda TSE den satın alabileceksiniz.  Bizi izlemeye devam edin..

Ulusal İnovasyon Yönetimi Çalışmalarımız

MTC139 Türkiye #İnovasyonYönetimi Ayna Komitesi değerlendirme toplantımızı 3 Kasım 2022 de gerçekleştirdik. Aşağıdaki çok güzel haberleri paylaştık. 2021 yılında TSE ve Bilim Teknoloji Bakanlığı tarafından Uluslararası Katkıları nedeni ile ödüllendiren komite arkadaşlarıma katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

MTC-139 İnovasyon Yönetimi Ayna Komite

Beykoz Üniversitesi’nde Eylül ayında başlayan ve 15.11.2022 de tamamlanacak olan  #Kurumsalİnovasyon Yöneticisi mesleki eğitimi için MTC139 üyelerine ve çalışma grubu liderimiz Dr.Hüsniye Fırat’a teşekkürlerimizle…

Türkiye’de İLK ve TEK olan ve 2013 yılından bu yana her 2 yılda bir gerçekleştirilen BUSİAD – Bursa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin düzenlediği Bursa Yenileşelim Ödülü sürecine başvuran Bursa’nın önde gelen kuruluş temsilcilerine SAHA ZİYARTELERlerimizi gerçekleştirdik.

Uray Sigorta A.Ş. Erkurt Holding Vanelli Yıldırım belediyesi Bursa Büyükşehir Belediyesi Uludağ Elektrik katılımcı firmalardan… Hepisini kutluyor ve YENİLEŞİM ÖDÜLÜ sürecinde başarılar diliyorum.

8 Aralık 2023 de kazanan kuruluş büyük bir kongre ile gerçekleştirilecektir.

Bilim Kızı projemizin başarıları kızlarından Beyza TURGUT liderliğinde Türkiye’de İLK ve TEK BIOINNOVATION 22  isimli ilk biyoteknoloji hackatonununu gerçekleştirdik.  8 Bilim Kızı da düzenleyen ekipte ve yarışan ekiplerde yer alarak hepimize umut oldu.

21-23 Ekim tarihinde Ankara’da Türkiye’nin 12 farklı üniversitesinden özel seçilmiş öğrenci toplulukları 50 saat boyunca yarıştılar, MENTORLUK ve eğitim hizmeti sunduk ve 12 kişiden oluşan jurilerimiz ile birlikte BIOinovasyon Yarışmamızın İLK 3 takımını belirledik.

İTÜ, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ekipleri ilk üçe girdi. Yaşama DEĞER katan bu gençleri kutluyorum.

ISO  56000 inovasyon serisi standartları anlattığım derslerime bir yenisini daha eklemek istiyorum. Web sayfam dan ISO-56000 İnovasyon Yönetimi Terimler Tanımlar ve ISO-56003 AÇIK İnovasyon ve İnovasyonda İŞBİRLİĞİ Yönetimi standartlarının eğitimine, İnovasyon sistemi kurmadan önce Entegre Yönetim Sistemi kurmanız için eğitime ve bu zor dönemlerde en çok ihtiyacımız olan Verimlilik ve İnovasyon eğitimlerime erişebilirsiniz.

Yeni bir eğitimi size sormak istedim. Yayınlanan standartlar içerisinden hangisinin eğitimini almak istersiniz?
1) ISO-56002 İnovasyon Yönetim Sistemi-Kılavuz standartı
2) ISO-56004 İnovasyon Yönetimi Değerleme -Kılavuz standartı
3) ISO-56005 İnovasyon Yönetiminde Fikri Haklar Yönetimi -Kılavuz standart
4) Bütün standartları kapsayan bir ders
5) Diğer (lütfen önerinizi yazınız)

Önerilerinizi bekliyorum. Bana iletişim bilgilerimden (mujgan@mujgancetin.com) erişebilirsiniz.

İnovasyon Yönetimi Eğitimleri

Web sitemde yayında olan Açık İnovasyon ve İşbirliği Yönetimi Eğitimini de neler öğreneceksiniz?

Açık İnovasyon ve İş Birliği Yönetimi
 • İnovasyon nedir? Yenilikçi projeler için değer gerçekleşmesi ne demektir?
 • Yenilikçi projelerde neden iş birliğine ihtiyacınız var?
 • Neden iş birliği yapmalısınız?
 • Açık İnovasyon çalışmalarınızda start-up larla nasıl iş birliği kuracaksınız?
 • Paydaşlarınız kimler, İnovasyon çalışmalarınızı bu paydaşlardan kimlerle birlikte yapmak istersiniz?
 • Üniversiteler, arge merkezleri, STK lar, tedarikçileriniz ve müşterileriniz ile İnovasyon iş birliğini neden kurmalısınız?
 • İŞ BİRLİĞİ BOŞLUK ANALİZİ nasıl yapılır?
 • Paydaş haritalama nedir?
 • PAYDAŞ Analizi nasıl yapılır?
 • İşbirliğinde FİKRİ HAKLARI KORUMAK neden önemlidir?
 • İŞ BİRLİĞİ nasıl başlar? Nasıl sürdürülür? Nasıl Yönetilir?
 • Niyet mektubu nedir?
 • İş birliği sözleşmelerini nasıl yapmalısınız?
 • Sözleşmenizde nelere dikkat etmelisiniz?
 • İş birliği PERFORMANSI NASIL Yönetilir?
 • Bu alanda başka standart var mı?
 • ISO-44001:2017 İŞ BİRLİĞİ Yönetimi Standartı neleri kapsar?
 • ISO-56003:2019 İnovasyon Yönetimi İşbirliği Yönetimi Kılavuz standartı neleri kapsar?
İnovasyon Yönetimi Terimler ve Tanımlar

Web sitemde yayında olan  ISO-56000:2020 İnovasyon Yönetimi Terimler-Tanımlar standartı eğitimimi alarak, uluslararası refarans dokümanlar eşliğinde bilgi ve yetkinliğinizi geliştirebileceksiniz.

 • İnovasyon nedir? Ne değildir? İyileştirme, geliştirme, ar-ge, kaizen, buluş, yaratıcılık, teknoloji hazırlık seviyesi kelimelerinden farkı nedir?
 • Ulusal mevzuat (Ar-ge kanunu, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TUBİTAK ve Bakanlıklar v.b) içerisinde İnovasyon nasıl tanımlanmıştır?
 • Sürdürülebilirlik ve EFQM modellerinde İnovasyon yönetiminin yeri nedir?
 • İnovasyon süreci, İnovasyon yönetimi, İnovasyon stratejisi v.b
 • İnovasyon ile ilgili terimlerin anlamları nelerdir?
 • İnovasyon çeşitleri (ürün, hizmet, süreç, iş modeli, organizasyon v.b) nelerdir?
 • Kapalı, açık İnovasyon ne demektir?
 • İnovasyon dozu (arttırımsal, radikal, çağ açıcı v.b) ne demektir?
 • İnovasyon terimlerinin doğru anlamlandırılması neden önemlidir?
 • İnovasyon projelerinin yönetimi neden ar-ge projeleri yönetiminden farklıdır?
 • İnovasyon yönetiminde dünya trendleri nelerdir?
 • İnovasyon alanında uluslararası referans dokümanlar (Oslo Kılavuzu, Frascati Kılavuzu) nasıl tanımlamalar yapmıştır?
 • Neden uluslararası referans dokümanlara ihtiyaç vardır?
 • Ülkelerin İnovasyon alanında yaptığı çalışmalar nelerdir?
 • Uluslararası İnovasyon yönetimi standartları neden ve nasıl hazırlanmaktadır? Hangi İnovasyon yönetim sistemi standartları erişilebilir şekilde yayınlanmıştır?

ISO-56000:2020 İnovasyon Yönetimi Terimler Tanımlar Standartı eğitimimizde; İnovasyon terimlerinin iyileştirme, geliştirme, ar-ge, kaizen, buluş, yaratıcılık v.b farkını öğrenecek, böylece İnovasyon yönetim sistemi, süreçleri ve organizasyonunuzu doğru kurabileceksiniz.

Verimlilik ve İnovasyon

Verimlilik ve İnovasyon eğitimimizde ise içinden geçtiğimiz döngüsel ekonomi ve ekonomik zorluk döneminde çok ihtiyacımız olan yenilikçi yöntemlerle verimlilik çalışmalarınız için teknik ve metodları öğreneceksiniz. Bu eğitimi neden almalısınız?
– Kullan-at döngüsü yerine Az kullan-geri dönüştür yaklaşımı ile verimlilik fırsatları nerededir?
– verimlilik, etkinlik, iyileştirme, geliştirme, inovasyon ne demektir?
– Kaizen ile süreç inovasyonu arasındaki fark nedir?
– Nerelerde verimlilik, nerelerde inovasyon yapmalıyız?
– Verimlilik çalışmalarında kullanacağımız İŞ ETÜDÜ teknikleri nelerdir?
– METOD ETÜDÜ bakış açısı ile yeşil mutabakat zorunluluklarına nasıl uyum sağlarsınız?
– Süreç inovasyonu, döngüsel ekonominin az kullan-geri dönüştür kuralına uyum sağlamanıza nasıl olanak sağlar?

VERİMLİLİK ve İNOVASYON u bir arada düşündüğünüzde aklınıza gelen daha fazla sorularınıza cevap bulabileceksiniz… Bence kaçırmayın…

Entegre Yönetim Sistemi

Entegre Yönetim sistemi eğitimimizde ise; İnovasyon yönetim sistemi kurmadan önce, ISO-9001 Kalite, ISO-14001 Çevre, ISO-45001 İSG ve ISO-27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemlerinizi entegre biçimde nasıl kuracağınızı öğreneceksiniz.

Web sitemde yayında olan Entegre Yönetim sistemi eğitimimizde ise; İnovasyon yönetim sistemi kurmadan önce, ISO-9001 Kalite, ISO-14001 Çevre, ISO-45001 İSG ve ISO-27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemlerinizi entegre biçimde nasıl kuracağınızı öğreneceksiniz.

Kalite yöneticileri ve Yönetim Temsilcileri bu eğitimi neden almalı?
– Tüm standartların gereksinimlerini entegre bir yapıda karşılama
– Daha az dokümantasyon ve bürokrasi
– Sistemler arasında (kalite, çevre, bilgi güvenliği v.b) daha az çakışma
– Geliştirilmiş hem iç hem dış iletişim ve sürekli gelişim
-İş risklerini yönetme konusunda bütünsel bir yaklaşım
– Daha yüksek çalışan morali ve motivasyonu
– Mükerrer maliyet ve zaman kullanımında tasarruf (iç tetkik, belge denetimleri, eğitim v.b maliyetler)

ve tabiki İnovasyon Yönetim Sistemini kolayca entegre edebilme

Yayınlar / Makaleler

Kurumsal İnovasyon Yönetimi

Telif gelirini Bilim Kızı projemize bağışladığım dünyanın ilk Kurumsal İNOVASYON Yönetim Sistemi rehberi olan İNOVASYON ile DEĞER KATANLAR için İNOVASYON YÖNETİM SİSTEMİ REHBER KİTAP 13 Mayıs 2022 de Dünya Gazetesinin EKONOMİ Kitaplığı ekinde Genel yayın yönetmeni ve yazar Hakan Güldağ ‘ın objektif ÖVGÜ dolu sözler ile yayınlandı. İnovasyon İle Değer Katanlar kitabımı titiz ve derin yaklaşımı ile değerlendirmiş. Çok sevindim. Böyle önemli bir ekonomi gazetesinin önemli bir gazeticisi ve genel yayın yönetmeninin objektif değerlendirmesi benim için çok önemli bir motivasyon kaynağı oldu. İlk baskısını kitapevlerinden erişemeyeceğiniz kitabımı alarak; hem Bilim Kızı projesine destek olmak, hem de SÜRDÜRÜLEBİLİR bir şekilde KURUMSAL İNOVASYON YÖNETİM SİSTEMİ kurmak isteyenler web sitemden bana erişebilirler.

Kurumsal İnovasyon Yönetim Sistemi kurmak istiyor musunuz? Yenilikçi ürün ve hizmetin sunduğu değerin sürdürülebilir bir şekilde gerçekleşmesi için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Başarılı inovasyon yönetimi örnekleri dendiği zaman yabancı kuruluşlara övgüler düzen kitapları okumaktan yoruldunuz mu? ‘Ülkemizde hiç inovasyon başarısı yok !’ diye mi düşünüyorsunuz? Yıllarca büyük emeklerle hayata geçirdiğiniz inovasyon başarılarınızın bir kitapta iş ve akademik dünyaya referans olmasını ister misiniz? Bu sorulara cevaplar bulabileceğiniz  İnovasyon ile Değer Katanlar isimli kitabımı satın almak için iletişim bilgilerimden bana mail atmanız yeterli…

Kitabı kurumsal olarak satın alarak çalışanlarınızla rehber kitap eşliğinde inovasyon yönetimi çalışmalarınızı kurabilirsiniz. Aynı zamanda ülkemizin başarı örneklerini de okuyabilirsiniz ve Bilim Kızı projesine katkı sağlamış olursunuz.

Hakan Güldağ köşesinde kitabımı titiz ve derin yaklaşımı ile değerlendirmiş. Teşekkürlerimle; öne çıkardığı konuları sizlerle de paylaşayım istedim.

 •      İnovasyon bir maratondur. Uzun solukluluk ve dayanılıklılık gerektirir. Tek bir başarılı sonuç elde edebilmeniz için binlerce deneyi çöpe atmayı göze alabilmelisiniz. Çözmek istediğiniz problem; hedef sektörünüz ile sinir sisteminiz arasında yaşanan bir mücadeledir. Bu mücadeleye nefesinizin yetmesi gerekir. Bunu bilerek yola hazırlıklı çıkmalısınız.
  ·      Doğa hızı sevmez. İnovasyon ile dönüşüm sağlamak istiyor iseniz, başta kendiniz olmak üzere, her şeyin dönüşebilmesi için zaman gereklidir. Değişimden bahsetmiyorum. Dönüşüm; tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibidir. Aynı gen yapısı ile tamamen farklı bir hayata götürür sizi. Hiç bir değişim, zamanı gelmeden gerçekleşmez. Başaramadığınız zaman üzülmeyin, demekki henüz zamanı gelmemiş.
  ·      Deneyim tarihten değerlidir. Geçmişin bilgisine dayanarak, geleceği nasıl oluşturabiliriz? Bilinene dayanarak, bilinmeyenin özelliklerini nasıl anlayabiliriz? Gözlemlenmiş olgulara dayanarak yaptığımız genellemeler bizi yanıltır. Geçmişe ilişkin verilerden çok fazla şey öğrenebiliriz. Ancak, öyle zamanlar vardır ki, çok sayıda veri hiç bir anlam ifade etmez. Sadece tek bir bilgi, deneyim bilgisi son derece anlamlı olabilir. Kısaca, dikiz aynasına bakarak, geleceğe doğru yolculuk yapamayız.
  ·      Bilgi ve bilgelik farklı şeylerdir. İnovasyonda sürdürülebilir başarı için bilgelik kazanmanız gereklidir. Benim bilgelik tanımım; bilginin genlerinize işlemesi ve hiçbir kaynağa başvurmadan bir başkasına öğretebilecek kadar konuya hakim olmanızdır. Bu kitabı veya benzer her türlü kitabı, makaleyi okuyarak sadece bilgi edinebilirsiniz. Deneyimlemeden öğrenmiş olmazsınız. Öğrenmediğiniz zaman ise, bilge olamazsınız. Bilgelik bizzat yaparak ve hatta; hata yaparak kazanılır. Kendinize ve ekiplerinize hata yapma şansı verin.
  ·      Basit olan, gerçekte en zor olandır. İnovasyonda sürdürülebilir bir başarı için basitleşin. İnovasyon yönetim sisteminizde; örgütlenme biçiminiz ile değer üretme süreçlerinizde basitleşin. Liderlerin kabusu; basit olursa kendilerine ihtiyaç kalmayacağını düşünmelerinden gelir. Emin olun korkacak bir şey yok. Zaten temelde amacımız bize ihtiyaç duyulmaması değil mi?
  İşini seven insanlarla çalışın. Herkesin sevdiği işi yapma hakkı vardır. Bırakınız o haklarını kullansınlar. Çoğulcu cehalet, işlerini sevmeleri için sizin bir şeyler (motivasyon programları, zam, ödül, alkış v.b) yapmanızı bekler ve öğütler. İşini sevmeyen, kendisini sevmiyor olabilir. Siz problemlere çözüm üretmek, hayata değer katmak için değer katanlardan olmayı seçtiniz. Nasıl değeri tüketen ve bu sebeple kendini sevmeyen insanlara motivasyon verebilirsiniz ki? Bir uzmana yönlendirmek daha radikal ve yapıcı bir çözüm olacaktır.

İyi okumalar dileklerimle…

Belki de kitabın ikinci baskısında sizlerin de başarılı çalışmalarınız kayda geçsin ve referans alınsın istersiniz… Ne güzel olur değil mi? Kitapevlerinde bulamayacağınız için lütfen mujgan@mujgancetin.com a talebinizi iletin…

Bilim Kızı Projemizdeki Gelişmeler

Bilim Kızı projemizin 2022-2023  başvurularını aldık ve bilim kadınları ile 17 kızımızı 9 ay sürecek MENTOR luk birlikteliği yolculuğuna başladık.

Soru ve önerileriniz için bana her zaman ulaşabilirsiniz. Heyecanla benim de Bilim Kızı‘m olsun diyen dostlardan haber bekliyorum. Bilim Kızı BLOG sayfamızdan projemizdeki gelişmeleri ve BÜLTENİMİZİ takip edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş