Kurumsal İNOVASYON Yönetimi BÜLTENİ Bülten-23/ Ocak-Şubat-Mart 2024

Kurumsal İnovasyon Yönetimi Bülteni

Kurumsal İNOVASYON Yönetimi BÜLTENİ Bülten-23/ Ocak-Şubat-Mart 2024

Kurumsal İNOVASYON Yönetimi BÜLTENİ

Bülten-23/ Ocak-Şubat-Mart 2024

Ramazan bayramının yaşadığımız bu günlerde Ocak-Şubat-Mart ayı ile dönem faaliyetlerimizin kısa özetini sizlerle paylaşmak istiyorum. İNOVASYON Yönetimi alanında yaşadığımız uluslararası ve ulusal gelişmeleri içeren Kurumsal İNOVASYON Yönetimi BÜLTEN ni okurken, 2024 yılının ülkemiz ve bütün insanlık için barış içerisinde bayram gibi geçmesini dilerim.

Bilim Kızı Bayram Kutlaması

Seçim sonuçlarına göre planlarınızı gözden geçirdiğiniz bu günlerde, planlarınız içerisine kendinizi ve kurumunuzu yeniliklerle geliştirmeyi sakın unutmayın. Çünkü yenilenmez iseniz, eskimiş olursunuz. Her şeyin yenilendiği bir evrende mevcuda tutunmak size sadece patinaj yaptırır. Yapay zekanın bu kadar hızlı yükseldiği bir dijital dünyada sizler bu hızlı değişime ayak uydurmalısınız. Hem kişisel mesleklerinizde hem de kurumsal çalışmalarınızda inovasyona yer ayırmalısınız.  Hepinize bu çalışmalarınızda başarılar diliyor, sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

ULUSLARARASI Kurumsal İnovasyon Yönetimi Alanında Gelişmeler

ISO TC 279 İnovasyon Yönetim Sistemi

ISO-56000 İnovasyon Yönetimi standart serilerini hazırladığımız 169 ülkenin katılımcılarından oluşan, ISO TC 279 İnovasyon Yönetimi çalışma gruplarıyla 2014 yılından bu yana 8 standartı yayınlandık. TSE’den satın alabilirsiniz. 2024 de yayınlanacak olan belgelendirmeye esas ISO-56001 İnovasyon Yönetim Sistemi-Şartlar standartı çalışmaları Şubat ayında Mexico City de ve Mart ayında da Londra da devam etti. Son düzeltmelerin yapıldığı günümüzde ekip olarak her ortamda (dıgıtal, mail vb) çalışmalarımız devam ediyor. Yapılan çalışmalara ilişkin 169 ülkenin görüşleri alındıktan sonra bu yıl büyük bir lansman ile tanıtılacak. Lütfen takipte kalın….

Aşağıda çalışmalarını tamamladığımız yayınlanan uluslararası referans dokümanlarımızı veriyorum.
•    ISO-56000:2020 İnovasyon Yönetimi Terimler ve Tanımlar-Türkçe
•    ISO 56002: 2019 İnovasyon Yönetim Sistemi— Kılavuz -Türkçe
•    ISO 56003:2019 İnovasyon Yönetiminde İşbirliği Yönetimi – Kılavuz- Türkçe

 •    ISO/TR56004:2019 İnovasyon yönetimi değerlendirme-kılavuz standart
 •    ISO 56005 İnovasyon yönetiminde Fikri haklar yönetimi — Kılavuz
  •    ISO 56006 İnovasyon yönetiminde stratejik iş zekası — Kılavuz
  •    ISO 56007 İnovasyon yönetiminde fikir yönetimi— kılavuz
 • ISO-56010: 2023 İnovasyon yönetiminde görsel örnekler

2024 de çalışmaya devam ettiğimiz dokümanlar;

 • ISO/CD 56001 Innovation Management System – Requirements
 • ISO-56008 İnovasyon Yönetim Sistemi – Performans değerlendirme kılavuz standartı

 ULUSAL Kurumsal İnovasyon Yönetimi Alanında Gelişmeler

İnovasyon Yönetimi Ayna Komite

2021 yılında TSE ve Bilim Teknoloji Bakanlığı tarafından Uluslararası Katkıları nedeni ile ödüllendiren MTC139 İnovasyon Yönetimi Ayna komite olarak, 2 ayda bir gerçekleştirdiğimiz toplantılar ile uluslararası ve ulusal gelişmeleri değerlendirmeye 2024 yılında da devam ettik.  Aramıza katılan yeni inovasyon profesyonelleri ve uzmanları ile tanıştık.  Ayna Komitemizin 60 kişilik üyelerimizle yaptığımız çalışmaları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bizi izlemeye devam edin lütfen…

 • TSE, ISO 56002 İnovasyon Yönetim Sistemi Belgesi vermek için çalışmalara başlattı. Dünya da bir ilk gerçekleşti ve Türkiye inovasyon Yönetimi Ayna Komite üyemiz üyesinin gayretleriyle SOCAR Türkiye #ISO56002 İnovasyon Yönetim Sistemi Belgesini kazandı. Sonrasında, diğer kuruluşlarda belge sahibi olmaya başladı. Böylece inovasyonun tek seferlik bir faaliyet olmadığını sürdürülebilir kurumsal inovasyon yönetiminin gerçekleşebileceği Dünya’ya gösterildi. Siz de TSE ye başvurarak, ülkemizin de bu anlamda ilk İNOVASYON Yönetimi belgeli kuruluşlarından sektör lideri olabilirsiniz.
 • Uluslararası çalışma gruplarında İNOVASYON YETKİNLİKLERİ standart çalışması başlatılmıştır ve bu çalışmalara üyelerimiz katılarak ülkemizi temsil edeceklerdir.
 • TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş nin Liderliğinde MTC139 Türkiye İnovasyon Yönetimi Ayna Komite olarak, MESLEKİ YETERLİLİK sürecinde yeterlilik sınavlarını hazırladık. TOBB-MEYBEM görüş için kuruluşlara gönderdi. 2024 de uygulamaya başlanacak. Hazır mısınız? Bu konuda youtube kanalımda da bir dizi VLOG yayınlıyorum. Abone olarak; soru, yorum ve beğenilerinizi paylaşır iseniz daha çok kişiye erişme şansımız olur.
 • MTC139 Türkiye İnovasyon Yönetimi ayna komite olarak ISO-56000 İnovasyon Yönetimi – Terimler Tanımlar, ISO-56002 İnovasyon Yönetimi Kılavuz standartını ve ISO-56003 İnovasyon Yönetimi İşbirliği Yönetim standartını güzel türkçemize çevirdik. TSE tarafından yayınlandı. MTC139 Türkiye İnovasyon Yönetimi ayna komite olarak, ISO-56004 İnovasyon Yönetimi Değerleme Kılavuzu standartının, ISO-56005 İnovasyon Yönetiminde Fikri Haklar Yönetimi standartı, ISO56006 İnovasyon yönetiminde stratejik iş zekası tercüme çalışmalarımız tamamlanmıştır. ISO-56007 Fikir Yönetimi standartını tercüme etme çalışmalarımız devam ediyor. Emeği geçen bütün gönüllü üyelerimize teşekkür ediyorum. İngilizcesini 84-89 EURO ya alabildiğiniz İNOVASYON YÖNETİMİ standartlarının TÜRKÇESİNİ ise 164 TL ye satın alabilirsiniz.

Kurumsal İnovasyon Yönetimi Alanında Gerçekleştirdiklerimiz

Anadolu Bilişim Buluşmaları nın 12 ocak 24 de düzenlediği inşaat sektörü için teknoloji konferansında ben de saat 11:35 de konuşmamı yaptım. Bu konuşmamda teknolojik inovasyonun yeni yaşam biçimlerine nasıl olanak sağladığını anlattım.

Ege İhracatcı Birlikleri Genel Sekreterliği (EİB) tarafından, 16 Ocak 2024 Salı günü 16:00 – 17:00 saatleri arasında “Entegre Yönetim Sistemi olarak İnovasyon Yönetimi” konulu webinarda sizlerle birlikte oldum.

İzmir Bilimpark ın ev sahipliğinde #İnovasyon yönetiminde uluslararası gelişmeler başlıklı eğitimi gerçekleştirdik.

HAVELSAN JET BİGG+ Programı kapsamında, savunma alanında çalışan KOBİ ler için mentorluk programında, 13 Şubat 2024 de #İnovasyon ile DEĞER YARATMAK başlıklı eğitimim ile ‘Neden inovasyon yapmalıyız ve inovasyonu kurumsal olarak nasıl yönetebiliriz?’ sorularına cevap aradık.

MTC139 İNOVASYON YÖNETİMİ AYNA KOMİTE Üyeleri olarak #inovasyonYönetimi alanında uluslararası ve ulusal gelişmeleri Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçıları Derneği üyelerine anlattık.
#inovasyon Yönetimi uluslararası Referans dokümanların gelişmelerini anlattıktan sonra, Dr.Hüsniye Fırat #ıso56001 inovasyon yönetim sistemi ve diğer yazılmakta olan standartlar hakkında gelişmeleri Dr. Ömer Özkan Socar arge merkezi #ıso56002 sertifikasyon sürecini ve Yasemin Gündoğdu Ceylan ise #İnovasyonYöneticisi TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş sertifikasyon sürecini anlattı.

2022 yılında Beykoz Üniversitesi ev sahipliğinde başladığımız #İnovasyon Profesyonelleri için #KurumsalİnovasyonYöneticisi #Sertifika Programımızın III. Dönemi başladı. Sertifika programımız 30 Nisan – 13 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Dersler salı ve çarşamba günleri, 18.45-21.45 saatleri arasında yedi hafta içinde tamamlanacak olup çevrimiçi bir yöntem ile gerçekleştirilecektir.

Siz de bu sertifika programına katılmak istiyor iseniz web sayfasından kayıt olabilir Dr.Hüsniye Fırat hocamız ile iletişime geçebilirsiniz. Hepinizi bekliyoruz.

Kurumsal İnovasyon Yöneticisi, kuruluşların inovasyon vizyonu, stratejisi ve hedeflerinin belirlenmesini sağlayan, bu hedeflere uygun gerekli kaynakları ve altyapıyı organize eden, gerekli inovasyon süreçlerini yönlendiren, potansiyel işbirliklerini kuran ve geliştiren kişidir.
Program kapsamında eğitim alanların; kurumsal inovasyon kültürünü cesaretlendiren ortamların yaratılmasında ve sürdürebilirliğinin sağlanmasında rol oynama, fark yaratacak inovasyon projelerinin fikirden proje ve uygulamaya geçirme süreçlerine liderlik yapma, kurum içi ve kurum dışı (proje partnerleri, üniversiteler ve akademik danışmanlar gibi diğer resmi kurumlar) ile ilişkilerin yürütülmesinde liderlik yapma yeteneklerini kazanması beklenmektedir.

Konusunda uzman aşağıdaki hocalarımız ile tanışmaya ve uluslararası referans dokümanlar eşliğinde İnovasyon Yönetim Sistemi öğrenmeye bekliyoruz.
Mustafa Cakir, RTTP, QPIPır – TSE MTC 139 İnovasyon Yönetimi Ayna Komite Üyesi
Müjgan Çetin – TSE MTC 139 İnovasyon Yönetimi Ayna Komitesi Başkanı
Dr. Huseyin Guler – TSE MTC 139 İnovasyon Yönetimi Ayna Komite Üyesi
Dr.Hüsniye Fırat – TSE MTC 139 İnovasyon Yönetimi Ayna Komitesi Başkan Vekili
Dr. Özgül Keleş – TSE MTC 139 İnovasyon Yönetimi Ayna Komite Üyesi
Dr. Ömer Özkan – TSE MTC 139 İnovasyon Yönetimi Ayna Komitesi Üyesi
Dr. Engin Sağdıçç – Öğretim Görevlisi-Danışman
Meral Yurdakul – TSE MTC 139 İnovasyon Yönetimi Ayna Komitesi Üyesi

Kentkart #kurumsalİnovasyonYönetim sistemi #ıso56000 serisi standartlar eğitimimiz başarıyla tamamlandı. 🙏inovasyon hazır bulunurluk seviyesi oldukça yüksek bir teknoloji şirketi olan KENTKART, inovasyon lideri olma yolunda başarı ile ilerliyor👏👏👏hatta eğitim günü uluslararası #inovasyon ödülü kazandıklarını öğrenmek harika bir sürpriz oldu.

Kurumsal İnovasyon Yönetimi Yayınlar / Eserler

İNOVASYON ile DEĞER KATANLAR

2014 yılından bu yana uluslararası çalışmalara katılarak hazırladığımız ve yayınlanan 6 adet inovasyon yönetimi referans dokümanlarını içeren REHBER kitabımı sizlere tanıtmak isterim.Birinci baskısı tükenmekte olan kitabımda siz de İNOVASYON başarılarını Dünya ile paylaşmak isterseniz İKİNCİ BASKI için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizlerde ‘Neden #İNOVASYON ile DEĞER KATANLAR kitabını almalıyım?’ diye düşünüyor iseniz, işte size 5 sebep.
1- Dünya Gazetesi Başyazarı HAKAN GÜLDAĞ’ın 13 Mayıs 22 de EKONOMİ KİTAPLIĞINDA tanıtım yazısında CESARET VEREN BİR KİTAP OLARAK yorumlanmış ve değerlendirilmiştir.
2-Kitabın yazarı olarak, ülkemizde inovasyon yönetim sisteminin gelişmesi için 2020 yılından bu yana Ayna Komite Başkanı olarak çok sayıda faaliyete liderlik ediyorum. Dünyada bir ilk olan endüstriyel sektörde inovasyon yönetim sistemi sertifikasını ülkemizden bir kuruluş SOCAR Türkiye aldı. Belki sizde sektörel ilkler arasına girebilirsiniz.
3-ISO-56000 İnovasyon Yönetim sistemi standarlar serilerinin eşyazarıyım. Bu yıl ulusal ve uluslararası alanda UNDP, OECD, WİPO, ISO nun da katılımı ile çok sayıda tanıtım ve bilinirlik çalışması başlayacak.
4-Kitabımda ülkemizde inovasyon yönetimi alanında başarılı 3 kuruluşun (Floteks Automotive, Arcelik-LG ve Koza Yönetim) başarı hikayesi bizzat kendileri tarafından paylaşılıyor. Kitapta okuyucular kullanabilecekleri 46 dan fazla İnovasyon metod ve tekniği yanında, 3 Adet geliştirdiğim İnovasyon metodu detaylı olarak yer almaktadır. Kitap, İnovasyon hakkında 180 den fazla kitap ve 400 den fazla güncel kaynağı referans olarak kullanmakta, dünyada İnovasyon alanında gelinen son aşamayı göstermektedir.
5-Kitabımın telif gelirlerini 2016 yılında başladığım bir sosyal inovasyon projesi olan Bilim Kızı Projesine (bilimkizi.org) bağışlayarak, Temel bilimler alanında LİSANS ve Yaşam Bilimleri alanında YÜKSEK LİSANS eğitimi alan kız öğrencilere BURS, MENTORLUK ve ETKİNLİK destekleri vermekteyiz. Böylece sizlerde sürdürülebilirlik hedeflerinize ulaşmak için Bilim Kızı projesine destek vermiş olabileceksiniz.

İnovasyon ile Değer Katanlar

Telif gelirini Bilim Kızı projemize bağışladığım dünyanın ilk Kurumsal İNOVASYON Yönetim Sistemi rehberi olan İNOVASYON ile DEĞER KATANLAR için İNOVASYON YÖNETİM SİSTEMİ REHBER KİTAP 13 Mayıs 2022 de Dünya Gazetesinin EKONOMİ Kitaplığı ekinde Genel yayın yönetmeni ve yazar Hakan Güldağ ‘ın objektif ÖVGÜ dolu sözler ile yayınlandı. İnovasyon İle Değer Katanlar kitabımı titiz ve derin yaklaşımı ile değerlendirmiş. Çok sevindim. Böyle önemli bir ekonomi gazetesinin önemli bir gazeticisi ve genel yayın yönetmeninin objektif değerlendirmesi benim için çok önemli bir motivasyon kaynağı oldu. İlk baskısını kitapevlerinden erişemeyeceğiniz kitabımı alarak; hem Bilim Kızı projesine destek olmak, hem de SÜRDÜRÜLEBİLİR bir şekilde KURUMSAL İNOVASYON YÖNETİM SİSTEMİ kurmak isteyenler web sitemden bana erişebilirler.

Kurumsal İnovasyon Yönetim Sistemi kurmak istiyor musunuz? Yenilikçi ürün ve hizmetin sunduğu değerin sürdürülebilir bir şekilde gerçekleşmesi için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Başarılı inovasyon yönetimi örnekleri dendiği zaman yabancı kuruluşlara övgüler düzen kitapları okumaktan yoruldunuz mu?

‘Ülkemizde hiç inovasyon başarısı yok !’ diye mi düşünüyorsunuz? Yıllarca büyük emeklerle hayata geçirdiğiniz inovasyon başarılarınızın bir kitapta iş ve akademik dünyaya referans olmasını ister misiniz?

Bu sorulara cevaplar bulabileceğiniz  İnovasyon ile Değer Katanlar isimli kitabımı satın almak için iletişim bilgilerimden bana mail atmanız yeterli…

Kitabı kurumsal olarak satın alarak çalışanlarınızla rehber kitap eşliğinde inovasyon yönetimi çalışmalarınızı kurabilirsiniz. Aynı zamanda ülkemizin başarı örneklerini de okuyabilirsiniz ve Bilim Kızı projesine katkı sağlamış olursunuz.

Dünya Gazetesi İnovasyon İle DEĞER KATANLAR

Hakan Güldağ köşesinde kitabımı titiz ve derin yaklaşımı ile değerlendirmiş. Teşekkürlerimle; öne çıkardığı konuları sizlerle de paylaşayım istedim.

 •      İnovasyon bir maratondur. Uzun solukluluk ve dayanılıklılık gerektirir. Tek bir başarılı sonuç elde edebilmeniz için binlerce deneyi çöpe atmayı göze alabilmelisiniz. Çözmek istediğiniz problem; hedef sektörünüz ile sinir sisteminiz arasında yaşanan bir mücadeledir. Bu mücadeleye nefesinizin yetmesi gerekir. Bunu bilerek yola hazırlıklı çıkmalısınız.
  ·      Doğa hızı sevmez. İnovasyon ile dönüşüm sağlamak istiyor iseniz, başta kendiniz olmak üzere, her şeyin dönüşebilmesi için zaman gereklidir. Değişimden bahsetmiyorum. Dönüşüm; tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibidir. Aynı gen yapısı ile tamamen farklı bir hayata götürür sizi. Hiç bir değişim, zamanı gelmeden gerçekleşmez. Başaramadığınız zaman üzülmeyin, demekki henüz zamanı gelmemiş.
  ·      Deneyim tarihten değerlidir. Geçmişin bilgisine dayanarak, geleceği nasıl oluşturabiliriz? Bilinene dayanarak, bilinmeyenin özelliklerini nasıl anlayabiliriz? Gözlemlenmiş olgulara dayanarak yaptığımız genellemeler bizi yanıltır. Geçmişe ilişkin verilerden çok fazla şey öğrenebiliriz. Ancak, öyle zamanlar vardır ki, çok sayıda veri hiç bir anlam ifade etmez. Sadece tek bir bilgi, deneyim bilgisi son derece anlamlı olabilir. Kısaca, dikiz aynasına bakarak, geleceğe doğru yolculuk yapamayız.
  ·      Bilgi ve bilgelik farklı şeylerdir. İnovasyonda sürdürülebilir başarı için bilgelik kazanmanız gereklidir. Benim bilgelik tanımım; bilginin genlerinize işlemesi ve hiçbir kaynağa başvurmadan bir başkasına öğretebilecek kadar konuya hakim olmanızdır. Bu kitabı veya benzer her türlü kitabı, makaleyi okuyarak sadece bilgi edinebilirsiniz. Deneyimlemeden öğrenmiş olmazsınız. Öğrenmediğiniz zaman ise, bilge olamazsınız. Bilgelik bizzat yaparak ve hatta; hata yaparak kazanılır. Kendinize ve ekiplerinize hata yapma şansı verin.
  ·      Basit olan, gerçekte en zor olandır. İnovasyonda sürdürülebilir bir başarı için basitleşin. İnovasyon yönetim sisteminizde; örgütlenme biçiminiz ile değer üretme süreçlerinizde basitleşin. Liderlerin kabusu; basit olursa kendilerine ihtiyaç kalmayacağını düşünmelerinden gelir. Emin olun korkacak bir şey yok. Zaten temelde amacımız bize ihtiyaç duyulmaması değil mi?
  İşini seven insanlarla çalışın. Herkesin sevdiği işi yapma hakkı vardır. Bırakınız o haklarını kullansınlar. Çoğulcu cehalet, işlerini sevmeleri için sizin bir şeyler (motivasyon programları, zam, ödül, alkış v.b) yapmanızı bekler ve öğütler. İşini sevmeyen, kendisini sevmiyor olabilir. Siz problemlere çözüm üretmek, hayata değer katmak için değer katanlardan olmayı seçtiniz. Nasıl değeri tüketen ve bu sebeple kendini sevmeyen insanlara motivasyon verebilirsiniz ki? Bir uzmana yönlendirmek daha radikal ve yapıcı bir çözüm olacaktır.

İyi okumalar dileklerimle…Belki de kitabın ikinci baskısında sizlerin de başarılı çalışmalarınız kayda geçsin ve referans alınsın istersiniz… Ne güzel olur değil mi? Kitapevlerinde bulamayacağınız için lütfen mujgan@mujgancetin.com a talebinizi iletin…

Kurumsal İnovasyon Yönetimi Eğitimlerimiz

İnovasyon Yönetimi eğitimleri

ISO  56000 inovasyon serisi standartları anlattığım derslerime Web sayfam dan erişebilirsiniz.  ISO-56000 İnovasyon Yönetimi Terimler Tanımlar ve ISO-56003 AÇIK İnovasyon ve İnovasyonda İŞBİRLİĞİ Yönetimi standartlarının eğitimine, İnovasyon sistemi kurmadan önce Entegre Yönetim Sistemi kurmanız için eğitime ve bu zor dönemlerde en çok ihtiyacımız olan Verimlilik ve İnovasyon eğitimlerime katılmanızı tavsiye ederim.

web sitemde yayında olan Açık İnovasyon ve İşbirliği Yönetimi Eğitimini de neler öğreneceksiniz?

Açık İnovasyon ve İşbirliği Yönetimi

 • İnovasyon nedir? Yenilikçi projeler için değer gerçekleşmesi ne demektir?
 • Yenilikçi projelerde neden iş birliğine ihtiyacınız var?
 • Neden iş birliği yapmalısınız?
 • Açık İnovasyon çalışmalarınızda start-up larla nasıl iş birliği kuracaksınız?
 • Paydaşlarınız kimler, İnovasyon çalışmalarınızı bu paydaşlardan kimlerle birlikte yapmak istersiniz?
 • Üniversiteler, arge merkezleri, STK lar, tedarikçileriniz ve müşterileriniz ile İnovasyon iş birliğini neden kurmalısınız?
 • İŞ BİRLİĞİ BOŞLUK ANALİZİ nasıl yapılır?
 • Paydaş haritalama nedir?
 • PAYDAŞ Analizi nasıl yapılır?
 • İşbirliğinde FİKRİ HAKLARI KORUMAK neden önemlidir?
 • İŞ BİRLİĞİ nasıl başlar? Nasıl sürdürülür? Nasıl Yönetilir?
 • Niyet mektubu nedir?
 • İş birliği sözleşmelerini nasıl yapmalısınız?
 • Sözleşmenizde nelere dikkat etmelisiniz?
 • İş birliği PERFORMANSI NASIL Yönetilir?
 • Bu alanda başka standart var mı?
 • ISO-44001:2017 İŞ BİRLİĞİ Yönetimi Standartı neleri kapsar?

ISO-56003:2019 İnovasyon Yönetimi İşbirliği Yönetimi Kılavuz standartı neleri kapsar?

ISO-56000 İnovasyon Yönetimi Terimler Tanımlar

Web sitemde yayında olan  ISO-56000:2020 İnovasyon Yönetimi Terimler-Tanımlar standartı eğitimimi alarak, uluslararası refarans dokümanlar eşliğinde bilgi ve yetkinliğinizi geliştirebileceksiniz.

 • İnovasyon nedir? Ne değildir? İyileştirme, geliştirme, ar-ge, kaizen, buluş, yaratıcılık, teknoloji hazırlık seviyesi kelimelerinden farkı nedir?
 • Ulusal mevzuat (Ar-ge kanunu, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TUBİTAK ve Bakanlıklar v.b) içerisinde İnovasyon nasıl tanımlanmıştır?
 • Sürdürülebilirlik ve EFQM modellerinde İnovasyon yönetiminin yeri nedir?
 • İnovasyon süreci, İnovasyon yönetimi, İnovasyon stratejisi v.b
 • İnovasyon ile ilgili terimlerin anlamları nelerdir?
 • İnovasyon çeşitleri (ürün, hizmet, süreç, iş modeli, organizasyon v.b) nelerdir?
 • Kapalı, açık İnovasyon ne demektir?
 • İnovasyon dozu (arttırımsal, radikal, çağ açıcı v.b) ne demektir?
 • İnovasyon terimlerinin doğru anlamlandırılması neden önemlidir?
 • İnovasyon projelerinin yönetimi neden ar-ge projeleri yönetiminden farklıdır?
 • İnovasyon yönetiminde dünya trendleri nelerdir?
 • İnovasyon alanında uluslararası referans dokümanlar (Oslo Kılavuzu, Frascati Kılavuzu) nasıl tanımlamalar yapmıştır?
 • Neden uluslararası referans dokümanlara ihtiyaç vardır?
 • Ülkelerin İnovasyon alanında yaptığı çalışmalar nelerdir?
 • Uluslararası İnovasyon yönetimi standartları neden ve nasıl hazırlanmaktadır? Hangi İnovasyon yönetim sistemi standartları erişilebilir şekilde yayınlanmıştır?

Verimlilik ve İnovasyon

Verimlilik ve İnovasyon eğitimimizde ise içinden geçtiğimiz döngüsel ekonomi ve ekonomik zorluk döneminde çok ihtiyacımız olan yenilikçi yöntemlerle verimlilik çalışmalarınız için teknik ve metodları öğreneceksiniz. Bu eğitimi neden almalısınız?
– Kullan-at döngüsü yerine Az kullan-geri dönüştür yaklaşımı ile verimlilik fırsatları nerededir?
– verimlilik, etkinlik, iyileştirme, geliştirme, inovasyon ne demektir?
– Kaizen ile süreç inovasyonu arasındaki fark nedir?
– Nerelerde verimlilik, nerelerde inovasyon yapmalıyız?
– Verimlilik çalışmalarında kullanacağımız İŞ ETÜDÜ teknikleri nelerdir?
– METOD ETÜDÜ bakış açısı ile yeşil mutabakat zorunluluklarına nasıl uyum sağlarsınız?
– Süreç inovasyonu, döngüsel ekonominin az kullan-geri dönüştür kuralına uyum sağlamanıza nasıl olanak sağlar?

VERİMLİLİK ve İNOVASYON u bir arada düşündüğünüzde aklınıza gelen daha fazla sorularınıza cevap bulabileceksiniz…  Bence kaçırmayın…

Entegre Yönetim sistemi eğitimimizde ise; İnovasyon yönetim sistemi kurmadan önce, ISO-9001 Kalite, ISO-14001 Çevre, ISO-45001 İSG ve ISO-27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemlerinizi entegre biçimde nasıl kuracağınızı öğreneceksiniz.

Web sitemde yayında olan Entegre Yönetim sistemi eğitimimizde ise; İnovasyon yönetim sistemi kurmadan önce, ISO-9001 Kalite, ISO-14001 Çevre, ISO-45001 İSG ve ISO-27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemlerinizi entegre biçimde nasıl kuracağınızı öğreneceksiniz.

Kalite yöneticileri ve Yönetim Temsilcileri bu eğitimi neden almalı?
– Tüm standartların gereksinimlerini entegre bir yapıda karşılama
– Daha az dokümantasyon ve bürokrasi
– Sistemler arasında (kalite, çevre, bilgi güvenliği v.b) daha az çakışma
– Geliştirilmiş hem iç hem dış iletişim ve sürekli gelişim
-İş risklerini yönetme konusunda bütünsel bir yaklaşım
– Daha yüksek çalışan morali ve motivasyonu
– Mükerrer maliyet ve zaman kullanımında tasarruf (iç tetkik, belge denetimleri, eğitim v.b maliyetler)

ve tabiki İnovasyon Yönetim Sistemini kolayca entegre edebilmeİnovasyon ile Değer Katanlar

Bilim Kızı Projemizdeki Gelişmeler

2016 yılında başladığımız Bilim Kızı projemizin 2016 yılından bu yana 58 kızımıza ve 41 bilim kadını MENTOR hocamıza ulaştık. 30 Kızımıza burs verdik.

Soru ve önerileriniz için bana her zaman ulaşabilirsiniz. Heyecanla benim de Bilim Kızı‘m olsun diyen dostlardan haber bekliyorum. Bilim Kızı BLOG sayfamızdan projemizdeki gelişmeleri ve BÜLTENİMİZİ takip edebilirsiniz.

 

Bilim Kızı Projesi

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş